BLOG

Altın Borsa Yatırım Fonları ve Dünya Altın Piyasaları

 

Altın Borsa Yatırım Fonları dünya altın piyasalarında önemli bir faktör haline gelmiştir.

Borsa Yatırım Fonları, belirli bir miktarda altın alır ve elinde tutar, ardından altın envanterindeki hisseleri satar. Bu hisseler, tıpkı hisse senedi gibi aracılar tarafından ikincil piyasalarda alınıp satılır.

Pazar payı fiyatı, her bir pay tarafından temsil edilen temel altın miktarının pazar altın fiyatına sıkı sıkıya bağlıdır. Bir pay, bir ons altının onda birini temsil eder.

Bu nedenle, Altın Borsa Yatırım Fonlarında hisse satın almak, hem kurumlar hem de sıradan insanlar için altına yatırım yapmak için kolay bir yoldur. Fiziksel madeni paraları veya külçeleri ele geçirme veya saklama konusunda endişelenmenize gerek yok. Altın madenciliği hisselerinin satın alınması, şirketin iyi yönetilip yönetilmediği ve sahip olduğu madenlerde altının bulunup bulunmadığına bağlı olarak ek risk teşkil eder. Ayrıca, portföylerini korumak için biraz altına sahip olmak isteyen sıradan insanlar için değil, yalnızca spekülatörler için uygun olan, zaten süresi sınırlı yatırımlar olan altın emtia sözleşmeleri veya opsiyonları satın almanın birçok riskine, maliyetine ve zorluğuna sahip değilsiniz.

Altın ETF hisselerini satın almak, gerçek metalle (ETF şirketi tarafından depoda tutulan) temas etmeden, altın fiyatındaki artışlardan yararlanmanın doğrudan bir yoludur. BYF şirketi, yalnızca ek Altın satın alarak ve bunu envanterine ekleyerek yeni hisse ihraç edebilir.

Bu türden ilk fon, Mart 2003’te Avustralya’da LyxOR Gold Bullion Securities (GBS) idi. Ekim 2004’te StreetTRACKS, Gold Shares’i (GLD) piyasaya sürdü. Barclays, 2005 yılında piyasaya sürülen COMEX Gold Trust’ı paylaşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki finans piyasalarında başka birçok altın ETF yaratıldı.

Kısmen altın fiyatındaki hızlı artışın bir sonucu olarak GLD, en hızlı büyüyen Borsa Yatırım Fonlarından biri haline geldi.

Altın ETF’lerinin elindeki varlıklar artık Avrupa Merkez Bankası, Hollanda, Çin, Rusya, Birleşik Krallık ve diğer birçok ülkenin merkez bankası rezervlerini aşıyor. Birkaç yıl öncesine kadar, ETF altın mevcudiyeti 780 tona ulaştı. Kümülatif olarak, merkez bankaları çok daha fazlasını elinde tutuyor ve mücevherlerde çok daha fazla altın var.

Artık günlük altın piyasası son derece likit. Sıradan yatırımcılar, kurumlar ve hedge fonların tümü altın ETF’leri kullanır. Morgan Stanley haklıysa, küresel ETF’lerin toplam varlıkları 2011 yılına kadar 2 trilyon dolara ulaşacak.

Hiç şüphe yok ki birçok küçük yatırımcı altın ETF’lerini altına yatırım yapmak için uygun bir yol olarak kullanıyor. Birçoğu bunun gelecekteki mali krizlere, ABD dolarının (ve euro, yen, İngiliz Sterlini ve tüm itibari para birimleri) değerindeki düşüşe veya diğer ekonomik sorunlara karşı bir korunma yolu olduğunu anlıyor.

Bazı alıcılar, şüphesiz, altın böcek uzmanları ve kıyamet ve karamsarlar tarafından mevcut dünya mali krizinin sonunun yakın olduğuna ve altının kurtarıcıları olduğuna ikna olmuş durumda.

Bununla birlikte, tam bir ekonomik çöküşte ETF hisselerinin hiçbir değeri olmayacak, bu nedenle sıkı hayatta kalanlar, altın külçelerinin ve altın madeni paraların fiziksel olarak bulundurulmasına daha fazla ilgi duymalıdır.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts